Spring over sidens navigation• Top
Spring over sidens navigation
Indhold

Grundskolen

5 nyeste projekter inden for Grundskolen

Netværkslokomotivet 2015
Formålet er, en fortsat udbredelse af netværkstanken samt samarbejde... »»
Den internationale dimension i efterskoleverdenen - rejsens indhold og...
Marianne Jørgensen, lærer på Efterskolen ved Nyborg, fik bevilget en 3... »»
Naturfaglig efterskole
Stine Caspersen, lærer på Ryslinge Efterskole, fik bevilget en 2½... »»
Fra almueskole til Global Citizenship – Hvordan skaber vi en skole, der...
On the occasion of the 200 anniversary of the Danish School System in... »»
Fra almueskole til Global Citizenship – Hvordan skaber vi en skole, der...
On the occasion of the 200 anniversary of the Danish School System in... »»

Databasen indeholder information om nyere udviklingsprojekter i grundskolen.

I basen kan man søge informationer om FoU-projekter, hvad der bl.a. kan være en stor hjælp, når skoler skal starte ny undervisning, til inspiration i forbindelse med personalekvalificering, eller når der skal udarbejdes nye FoU-ansøgninger.

På Undervisningsministeriets website kan du finde oplysninger om relevante puljer inden for folkeskolens område, herunder Ungdomsuddannelser til unge med særlige behov (USB), FVU og ordblinde/voksenundervisning, Ungdomsskoler og De frie skoler.

Vil du søge på tværs af uddannelsesområder vælger du blot "alle områder" i drop-down boksen ved siden af søgefeltet. Vil du søge mere specifikt på bestemte felter, kan du anvende avanceret søgning.

Se projekterne fordelt på projektansvarlige

   10. KlasseCenter Bornholm
   10. Klasse-Center Djursland
   10. klassecentret i Ølstykke 10.klassecentret i Ø
   10. Klasse UngdomsCenter Vejle
   10. Vest
   Abildhøjskolen
   Abild Skole
   Absalons Skole
   Agerskov Skole
   Agersø Skole
   Agnete Schepelern
   AIP idé Pædagogisk udvikling
   Akademiet Fodbold Fulton
   Albertslund Kommune
   Alinea
   Alinea, Ebbe Dam Nielsen
   Allerød Kommune
   Allerød Kommune Skolekontoret
   Alslev Skole
   Amager Lille Skole
   AMU-Fyn
   Angel Production A/S
   Antvorskov Skole
   AOF Danmark
   Asgårdsskolen
   Assens Kommune
   Aulum Byskole
   Auning Skole
   Bagsværd Skole
   Bagterpskolen
   Bakkeskolen
   Bakkeskolen
   Bakkeskolen
   Ballerup Kommune
   Ballerup Kommune
   Basidia
   Bastard Film A/S
   Baunehøj Efterskole
   Bavnebakkeskolen
   Bavnehøj Skole
   Bavneskolen
   Bellahøj Skole
   Bent Ole Gelmer Børne- og kulturafd.
   Bindslev Skole
   Birgitte Franck
   Birkelundskolen
   Bjergmarkskolen
   Bjergsnæsskolen Efterskole
   Bjerregrav Skole
   Bjørn Meidell
   Blicherskolen
   Blågård Skole
   Bobjergskolen
   Bodilsker Skole 1
   Bogforlaget HER&NU
   Borbjerg Skole
   Bornholms Regionskommune
   Bornholms Regionskommune
   Bornholms Regionskommune
   Bramming Kommune
   Brandbjerg Højskole
   Broby Fri- og Efterskole
   Broskolen
   Brovst Kommune
   Brøndby Kommune
   Brøndby Kommune
   Brøndby Kommune Brøndbyvester Skole
   Brønderslev Kommune
   Brønderslev Kommune
   Brønderslev UddannelsesCenter
   Bugatti text, film og tv
   Børkop Højskole
   Børne-og kulturforvaltningen BKF
   Børne- og Kulturforvaltningen Børne- og kulturforv
   Børne- og kulturforvaltningen Børne- og kulturforv
   Børne- og Kulturforvaltningen Børne- og Kulturforv
   Børne- og Ungeforvaltningen, Undervisning & Fritid
   Børn- og Ungeforvaltningen Skoleafdelingen
   Campus Emdrup DPU
   Castberggård
   Center for Ligebehandling af Handicappede
   Center for Specialundervisning
   Center for specialundervisning Roskilde Amt
   Center for Undervisningsmidler Vejle
   Center for Undervisningsmidler - Aabenraa
   Cent f/Læseforsk, Inst f/Alm og Anv Sprogvidensk
   Centre for undervisningsmidler, Århus Amt Alfamedia
   Channel 6 Television Denmark
   Charlotteskolen
   Charlotte Thorning Jacobsen
   Christianskolen
   C-Innovation
   Context Consulting
   Copenhagen Business School - Handelshøjskolen
   Copenhagen Consensus Center
   Cosmo Film
   Cosmo Film A/S, Rasmus Thorsen
   CPH WEST, Albertslund Gymnasium & HF (stx)
   CSU Egedammen
   CSU Holbæk
   CSV SydØstfyn
   CVU København og Nordsjælland
   CVU Lillebælt
   CVU Midt-Vest
   CVU Midt-Vest
   CVU Nordjylland
   CVU Storkøbenhavn
   CVU-Syd Vordingborg Seminari
   Dagmarskolen
   Dagnæsskolen
   Danmarks Lærerforening
   Danmarks Naturfredningsforening
   Danmarks Privatskoleforening
   Danmarks Pædagogiske Universitet, Odense Lucernemarken
   Danmarks Pædagogiske Universitet Curriculum
   Danmarks Pædagogiske Universitet Inst. for Curriculum
   Danmarks Pædagogiske Universitetsskole
   Danmarks Skolebibliotekarer
   Dansborgskolen
   Dansk AV Produktion, Anders Dencker Christensen
   Dansk Badminton Forbund
   Dansk Blindesamfund
   Dansk Center for Undervisningsmiljø
   Dansk Døve-Idrætsforbund
   Danske Døves Landsforbund
   Danske Handicaporganisationer
   Danske skoleelever
   Danske Skoleelever DSE
   Dansk Folkeoplysnings Samråd
   Dansk Oplysnings Forbund
   Dansk Oplysnings Forbund - Odense
   Dansk Røde Kors
   Dansk Skoleforening for Sydslesvig
   Dansk Skoleidræt
   Dansk Skolemuseum
   Dansk videnscenter for Ordblindhed
   Dansk Videnscenter for Ordblindhed
   Dansk Videnscenter for Stammen
   Den Europæiske Filmhøjskole
   Den internationale "Bild-Gruppe"
   Den Internationale Højskole
   Den Rytmiske Højskole
   Den Økologiske Produktionsskole
   Det Danke Filminstitut
   Det danske filminstitut
   Diakonhøjskolen
   DIA Privatskole
   Diget - højskolen ved Skagen
   DK4
   DK Center f. Internationale Studier og Menneskeret
   DPU
   DPU, København curriculumforskning
   DR-Byen
   DR-Undervisning
   DR Undervisning, Janus Madsen
   DR undevisning
   Dybbøl-Skolen
   Dyrehaveskolen Modersmålsundervisn.
   Ebeltoft Kommune
   Edition Wilhelm Hansen AS, Tine Birger Christensen
   Efterskoleforeningen
   Egedalsskolen
   Egeskovskolen
   Eggeslevmagle Skole
   Egå Ungdomshøjskole
   Ejby Kommune
   Ejbyskolen
   Ejby skole skole
   EKKO, Søren K. Lauridsen
   EKKO, Søren K. Lauridsen
   Ellebjerg Skole
   Ellekærskolen
   Elsted Skole Pædagogisk afd.
   Emdrupgård
   Endrupskolen
   Engbjergskolen
   Enghøjskolen
   Engskolen
   Engstrandskolen
   Esbjerg Kommune
   Esbjerg Kommune
   Esbjerg Kommune Skoleafdelingen
   ESIB
   EUC MIDT
   EUC Nordvestsjælland
   Europahøjskolen på Kalø
   Fa. Øresundstid
   Fakse Kommune Børn og Kultur
   Farsø Efterskole
   Favrskov Gymnasium
   Favrskov Kommune
   Faxe Kommune
   FC2000DK
   Federal Union of European Nationalities
   Ferslev Skole DUS´en
   Filmkompagniet
   Fjordskolen
   Fjordvang Ungdomsskole
   FLO
   Folkehøjskolernes Forening, Højskolernes Hus
   Folkekirkens Skoletjeneste
   Folkeligt Oplysning Forbund, Landsorganisationen
   Fore. f/Rådgivende Ingeiører,
   Foreningen af Daghøjskoler
   Foreningen af Danske Døvblinde
   Foreningen af Husholdnings- og Håndarbejdsskoler
   Foreningen Brug Folkeskolen
   Foreningsfællesskabet Ligeværd
   Forlaget Lundtofte v/Schwander Kommunikation
   Forlaget Malling Beck, Karen Biering
   Forlaget Systime, Stefan Emkjær
   Fox Media, Rober M. Fox
   Fredensborg Kommune
   Fredensborg Skole
   Fredericia Kommune
   Fredericia Kommune
   Fredericiaskolen
   Frederiksberg Kommune
   Frederiksberg Kommune
   Frederikshavn Kommune
   Frederikshavn Kommune
   Frederiksværk Gymnasium og HF
   Friluftsrådet
   Fritidscentret Bjergbanken
   Frit Oplysningsforbund LANDSORGANISATIONEN
   Frøslev-Padborg Skole
   Fuglsanggårdsskolen
   Funder Skole
   Furesø Kommune
   Fyns Amt
   Fælles Pædagogisk Center Fælles Pædagogisk Ce
   Faaborgegnens Efterskole
   Faaborg-Midtfyn Kommune
   Galten Kommune
   Ganløse Skole
   GEKKO Medieproduktioner
   Gentofte Bibliotekerne
   Gentofte HF
   Gentofte Kommune
   Geograf Forlaget
   geysner.dk
   Gildbroskolen
   Gislinge skole
   Gjellerupskolen
   Gjern Skole
   Gladsaxe Kommune
   Gladsaxe Kommune
   Gladsaxe kommune Pædagogisk Central
   Glamsbjerg Fri- og Efterskole
   Gl Hasseris Skole
   Globus ApS
   Grantofteskolen Hele skolen
   Grenå Kommune
   Greve Kommune
   Greve Kommune
   Grevinge Centralskole
   Gribskov Kommune
   Grindsted Skole
   Grindsted Søndre Skole
   Grundtvigs Højskole Frederiksborg
   Grydemoseskolen
   Grænseforeningen
   Grænseforeningen
   Græsted-Gilleleje Kommune Tingbakkeskolen
   Grøndalsvængets Skole
   Gråsten Skole
   Gug Skole
   Guldborgsund Kommune
   Guldborgsund Ungdomsskolen
   Gummerup Skole
   Gyldendal
   Gymnastikhøjskolen i Ollerup
   H. C. Andersen Skolen
   Hadsten Kommune
   Halsnæs Kommune
   Hammer Skole Hammer skole
   Hammerum Skole
   Handelsskolen Sjælland Syd
   Handicapidrættens Videnscenter
   Hareskov Skole
   Haslev Kommune
   Haslev Udvidede Højskole
   Haslund Film ApS
   Hastrupskolen
   Havredal gl. Skole, Ole Schmidt
   HBF Landskursus 2004 v/Jørgen Bo Hansen
   Hedegårdenes skole
   Hedegårdsskolen
   Hedensted Kommune
   Hedensted Kommune
   Heimdalsgade Overbygningsskole Naturvidenskabelig A
   Helle Kommune
   Hellerup Skole
   Helsingør Kommune
   Helsingør Kommune
   Herborg Skole
   Herfølge Skole
   Herlev Kommune
   Herning Kommune
   Herning Kommune
   Hersom-Bjerregrav Centralskole
   HF & VUC FYN
   Hillerød Kommune
   Hillerød Kommune
   Hillerød Kommune, Fritid og Kultur
   Himmelev Skole
   Hinnerup Kommune PPR
   Hirtshals Kommune Børne- og kulturforv
   Historielærerforeningen for gymnasiet og hf
   Hjalleseskolen
   Hjertebjergskolen
   Hjælpemiddelinstituttet
   Hjørring Kommune
   Hjørring Private Realskole
   Holbæk Kommune
   Holbæk Kommune
   Holbæk Kommune
   Holger Bro
   Holme Skole
   Holmeskolen
   Holsbjergskolen
   Holstebro Kommune
   Horne Skole
   Hornslet Skole
   Hornsyld Skole
   Horsens HF & VUC
   Horsens Kommune
   Horsens Kommune
   Hou Skole
   Hunderupskolen
   Husum Skole
   Hvidebæk Kommune
   Hvidebækskolen
   Hvidovre Kommune
   Hvornum Skole
   Højby Skole Højby Bibliotek
   Højelse Skole
   Høje-Tåstrup Kommune
   Højmeskolen
   Høreforeningen, Hørehæmmede Børns forældreudvalg
   Hørehæmmede Børns Forældreforening
   Høreinstituttet Århus Amt
   Hørsholm Skole
   Hørup Centralskole
   høyer og mathiasen
   Hårby Skole
   Hårup skole Kontoret
   IBC International Business College
   Idrætshøjskolen i Sønderborg
   Idrætshøjskolen i Århus
   Ikast Kommune
   Ikast Ungdomscenter, 10. Klasse
   Ilskov Skole Ilskov Skole
   Inclusion Software
   Ingrid Jespersens Gymnasieskole
   Inst. for Pædagogisk Filosofi
   Institut for Idræt
   Institut for Kommunikation og Handicap
   Ishøj 10.klassecenter
   Ishøj Kommune
   Ishøj Kommune
   Islamudvalget i Århus Stift, v/biskop Kjeld Holm
   Jammerbugt Kommune
   Jammerbugt Kommune
   JCVU Center for Undervisningsmidler
   Jellebakkeskolen
   Jelling Kommune
   Jersie Skole
   Jesper Jargil Film
   Johannesskolen
   Jysk Center for Videregående Uddannelse
   Kaj Henningsen
   Kalbyrisskolen Specialklasserækken
   Kalundborg Kommune
   Karensmindeskolen
   Kariseuddannelsen
   Karlebo Kommune
   Karlebo Kommune Børne- og Kulturforv
   Karlslunde Skole
   Kassandra Wellendorf
   Katrinebjergskolen
   Kerteminde Kommune
   Kerteminde Skole
   Kildemarkskolen
   Kirkebakkeskolen
   Kirkebjerg Skole
   Kirke Saaby Skole
   Kirsebærhavens Idrætsklub
   Kirsebærhavens Skole
   Kirsten Ahlburg
   Kirsten Baltzer
   Kjellerup Skole
   KKA - Jørgen Grubbe
   Klassefilm
   KLO
   Klostermarksskolen
   Kolding Kommune
   Kolding Kommune Skole- og Idrætsforv
   Kolind Centralskole
   Kommunernes Landsforening
   Kommunernes Skolebiblioteksforening
   Koncern tv- og filmproduktion ApS
   Kristrup Skole
   Kroggårdsskolen
   Kuhn Interaktion
   Kulturdirektoratet KD IT-sektion
   Kunsthøjskolen på Ærø, Vester Møllegaard
   Kunsthøjskolen Thorstedlund
   Kursusafdelingen Blåkærgård
   Kvaglundskolen
   KVINFO, Elisabeth Møller Jensen
   Københavns Amt
   Københavns Kommune
   Københavns Kommune
   Københavns Kommune
   Københavns kommune, Børne- og Ungdomsforvaltningen, Pædagogisk Faglighed
   Københavns kommune, Kultur og fritid
   Københavns Kommunes Kursuscenter
   Københavns Kommunes Ungdomsskole
   Københavns Uni. Institut for Almen Sprogvid
   Københavns Universitet
   Køge Kommune
   Køge Kommune
   Landsforeningen af læsepædagoger
   Landsforeningen af Læsepædagoger
   Landsforeningen Bedre Hørelse
   Landsforeningen for Bedre Hørelse
   Landsforeningen for bedre hørelse
   Landsforeningen LEV
   Landsorganisationen Udsatte Bø
   Langeskov Skolen
   Langhøjskolen
   Learning Lab Denmark
   Lem Stationsskole
   Lemvig Kommune
   Lergravsparkens Skole
   Liberalt Oplysnings Forbund (LOF)
   Lindegårdsskolen Udskolingen
   Lindeskovskolen
   Lindknud Skole
   Lindved Skole
   Linieskolen, Hadsten Husholdningsskole
   Lintrup Børnecenter
   Lisbeth L. Pedersen
   Lissen Dirckinck-Holmfeld
   Lolland Kommune
   Lundegårdskolen
   Lundgårdskolen
   Lundtoft Kommune
   Lykke Skolen
   Lyngby-Taarbæk Kommune
   Lynx Media A/S
   Læreruddannelsen i Hjørring
   Læreruddannelsen i Silkeborg - VIA UC
   Læsø Skole
   Madkulturen
   Madkulturen
   Magic Hour Films ApS
   Marco Film
   Mariagerfjord Kommune
   Mariager Kommune
   Maribo Byskole
   Marielyst Skole
   Marienhoffskolen
   Master Video Produktion
   Mellemfolkeligt Samvirke, Per Hoff
   Middelfart Kommune
   Midtfyns Gymnasium
   Mikkelberg Nordisk Center for Kunst og Cricket
   Mikro Værkstedet A/S
   MOCH A/S
   Mogenstrupskolen Pædagogisk Center
   Morsø Kommune
   Morten Børup Skolen
   Mou Skole
   Muldbjergskolen
   Munkebjergskolen
   Munkevængets Skole
   Mølleskolen
   Mølleskolen -
   Møllevangskolen
   Mørdrupskolen
   Mørke skole
   Mårslet Skole
   N. Zahles Gymnasieskole
   National Videncenter for Læsning
   Nature &Science Aps v Bo C. Ly
   Naturvidenskabernes Hus
   Navigent A/S
   Netværkslokomotivet
   Niels Brock (Copenhagen Business College)
   NO PARKING PRODUCTION
   Nordagerskolen
   Nordbakkeskolen
   Norddjurs Kommune
   Nordisk Informationskontor
   Nordisk Uddannelsescenter for Døvblindepersonale
   Nordjyllands Amt
   Nordjyllands Amt / Amtsgården
   Nordjyllands Amts Taleinstitut
   Nordjyllands Idrætshøjskole
   Nordre Skole
   Nordstrandskolen
   Nordvestsjællands Produktionsskole
   Nr. Åby Kommune
   Nyboder Skole
   Nyborg Friskole
   Nyborg Kommune
   Nyborg kommune
   Nydamskolen
   Nykøbing F. kommune Børne- og kulturforv
   Nymarksskolen
   Næsby Skole
   Næstved Kommune
   Næstved Kommune
   Nørre Fælled Skole
   Nørre Gymnasium
   Nørremarkskolen
   Nørrevangsskolen
   Nøvlingskov Efterskole
   Odder kommunes Børne- og Familiecenter
   Odense Kommune
   Odense Kommune
   Ollerup Friskole
   Oppe-Sundby Skole
   Orla Duedahl
   Otterup Kommunale Skolevæsen Børne- og Kulturf.
   Otterup Skole
   Ozwix Data, Mogens Jensen
   P. Haase & Søns Forlag
   Parkvejens Skole
   Peder Lykke Skolen
   Peter Engberg
   Petersmindeskolen
   Pluss Leadership
   Prime View Aps, Jes Petersen
   Professionshøjskolen Lillebælt University College
   Professionshøjskolen Sjælland University College
   Professionshøjskolen UCC (University College)
   Professionshøjskolen VIA University College
   Programdatateket, Viborg amt Programdatateket
   Programdatateket Programdatateket
   Programdatateket - Skive
   Purhus Kommunale Skolevæsen B&U
   Pædagogisk Center Albertslund -
   Pædagogisk Center Pædagogisk Center
   Pædagogisk Center Pædagogisk Center
   Pædagogisk Center Undervisn. & Fritid
   Pædagogisk Center Undervisn. & Fritid
   Pædagogisk Central Greve Pædagogisk Afdeling
   Pædagogisk Central Greve Pædagogisk Central
   Pædagogisk central i Køge Skoleafdelingen
   Pædagogisk Central IT-afdelingen
   Pædagogisk Central Pædagogisk Central
   Pædagogisk MedieCenter skoleafdelingen
   Pædagogisk MedieCenter Skoleafdelingen
   Pædagogisk Psykologisk Rådgivning
   Pædagogisk Psykologisk Rådgivning PPR
   Pædagogisk Udvikling
   Pædagogisk UdviklingsCenter -
   Pædagoguddannelsen Højvang/Ballerup - UCC
   Randers Kommune
   Randers Kommune
   Region Midtjylland, Center for Børn, Unge og Specialrådgivning
   RehabiliteringsCenter for Muskelsvind
   RehabiliteringsCenter for Muskelsvind
   Rex O Schade
   Ribe Amt
   Ringe Kommune
   Ringkøbing Amt
   Ringkøbing-Skjern, Tarm Skole
   Ringkøbing-Skjern Kommune
   Ringkøbing Skole
   Ringsted Kommune
   Ringsted Kommune
   Risingskolen
   Ritzau
   Rosenlundskolen
   Roskilde Amt
   Roskilde Kommune
   Roskilde Kommune
   Roskilde Kommune
   Roskilde Private Realskole
   Roskilde Tekniske Skole
   Rosmus Skole
   Rougsø Kommune
   Rummeligt arbejdsmarked UNGEprojektet
   Rybners Tekniske Skole og HTX
   Ry Højskole
   Rødovre Kommune
   Rømø Skole
   Rønde Folkehøjskole
   Rønneskolen, afdeling Østre
   Rørkjær Skole
   Rådmandsgades Skole
   Saks Film Broadcast ApS
   SALS v/Tove Baggesgaard
   Sanderumskolen
   Sangens År
   Sansestormerne
   Sct. Severin Skole
   Sdr.Bjert Centralskole
   Sdr. Kongerslev skole Skolebiblioteket
   Sdr. Parkskolen Klynge 2
   Sdr. Vissing Skole
   Seden Enggård
   Seden Skole
   Seegert Kommunikation -
   Sejerø SKole
   Seminarieskolen
   Sikringsstyrelsen
   Silkeborg Bibliotek
   Silkeborg Kommune
   Sindal Skole
   Sjørring Skole
   Skagen Kommune Børne- og Kultur.
   Skanderborg Kommune
   Skansevejens Skole
   SkillsDenmark
   Skive Kommune
   Skive Kommune
   Skjoldhøjskolen
   Skoleafdelingen Skoleafdelingen
   Skoleafdelingen Skoleafdelingen
   Skolebibliotekernes Udviklingspulje
   Skoleforvaltningen Skoleforvaltningen
   Skolefritidsordning
   Skolekonsulenterne -
   Skolekontoret Skolekontoret
   Skolemedia
   Skolemedia A/S
   Skole Nord, afdeling Klemensker
   Skolen på Duevej
   Skolen på Fjorden
   Skolen ved Gurrevej
   Skolen ved Kløften
   Skole og Forældre
   Skole og Forældre
   Skole-og institutionsafdelingen skoleteknisk afd.
   Skoleudbygningsprojektet SKUB Teknologi & Hverdag
   Skoleudbygningsprojektet SKUB Teknologi&kompetence
   Skovbakkeskolen
   Skoven i skolen ved dansk Skovforening
   Skovvangskolen
   Skovvangskolen
   Skovvangskolen 10. Klasse Centret.
   Skt Knuds Skole
   SKT - Aarhus Universitet
   SKUB projektet SKUB projektet
   Skælskør Skole
   Skørping Skole
   Skårup Husholdnings- Håndarbejds- og Sundhedssk.
   Slagelse Kommune
   Slagelse Kommune
   Slagelse Kommune Kulturforvaltningen
   Slaglille-Bjernede Skole
   Socialforskningsinstituttet
   Socialpædagogisk Institut
   Socialt Udviklingscenter
   Sofiendalskolen
   Solvangskolen
   Sonokids Danmark, v. John Nørgaard
   Sorø Akademis Skole
   Sorø Borgerskole
   Spangsbjergskolen, Esbjerg Kommune
   Specialisterne
   Specialskolen for voksne
   Specialskolen for voksne Aalborg
   Spjald Skole
   Spøttrup Kommune Børne- og Kulturforv
   Spøttrup Kommune Skole- og kulturforv
   Statens Pædagogiske Forsøgscenter
   Stege Skole
   Stege Skolefritidsordning
   Stenvadskolen -
   Stenvadskolen Administrationen
   Stevns Kommune
   Stevns Kommune
   Store Andst Efterskole
   Storebjergskolen
   Stormarkskolen
   Storstrøms Amt
   Struer Kommune
   Strøbyskolen
   Studie & Erhverv
   Sunds Skole
   Svanninge Skole
   Svendborg kommune
   Svendborg Kommune Folkeskoleafdelingen
   Svendborg Kommune Kulturel Forvaltning
   Sydals Kommune
   Sydbyskolen
   Syddansk Universitet, Odense
   Syddansk VPC - Vejle Amt
   Sydskolerne
   Sydslesvigs danske Ungdomsforeninger
   Sydslesvigsk Forening
   Sydslesvigsk Vælgerforenings Ungdom
   Synscenter Refsnæs - Skolen
   Synskonsulent Dorthe Ulstrup
   Synskonsulenternes Samråd
   Synsrådgivningen
   Systime
   Søhusskolen
   Sølvgades Skole
   Sønderborg Kommunale Skolevæsen Skole- og Inst. afd.
   Sønderborg Kommune
   Søndergård Skole
   Sønderholm Skole
   Sønderjyllands Amt
   Sønderskov-Skolen
   Søndervangskolen
   Tale & Høre Instituttet
   Taleinstituttet i Århus, Ganespalteafd.
   Tallerupskolen -
   Tarup Skole
   Tarup Ungdomsskole
   Taulov Skole
   Team Production ApS
   Teglmoseskolen
   Testrup Højskole
   Third Eye productions
   Thisted Kommune
   Thorning skole
   Thyregod Skole
   Tingbjerg Heldagsskole
   Tinglev Skole
   Toftegårdsskolen
   Torstedskolen
   Tost i ApS
   Tovshøjskolen
   Tune Skole
   tvDOKfilm v/Ulrik Holmstrup
   TV SYD
   Tønder Kommune, Børn og Skoleforvaltning
   Tårnby Kommune
   Tårs Skole
   u.land.dk, Undervisn.redaktør Per Hoff
   Uddannelsescenter Holstebro
   Uddannelsescenter Nygård - 10.Klasseskolen
   Uddannelses og Ungdomsforvaltningen, Udviklingsafd.
   Uddannelses- og Ungdomsforvaltningen Udviklingsafdelingen
   Uddannelsesservice Thy-Mors
   Udviklingshæmmedes Landsforbund
   Uglebroskolen Indskolingen
   Ulvkærskolen
   Undervisningsministeriet
   Undervisningsministeriet (internt)
   Ungdommens Røde Kors
   Ungdomsbyen på Global Platform
   Ungdomscenter Herning
   Ungdomsringen - Fritids- og Ungdomsklubber i DK
   Ungdomsskoleforeningen
   Ungdomsskolen i Utterslev
   Unge Forskere
   UngVest - en af ungdomsskolerne i Odense
   UNI-C
   UNI-C (kbh)
   UNICEF Danmark
   Universe Fonden
   UU-center Syd
   UU-Center Sydfyn
   UU København
   Uvelse Skole Uvelse Skole
   Vallekilde-Hørve Skole
   Vallensbæk Skole
   Valsgaard Skole
   Varde Kommune
   Varde Kommune
   Vejen Kommune
   Vejlby Skole
   Vejle Amt
   Vejle Idrætshøjskole
   Vejle Kommune
   Verdensbørn, Karen Nørskov
   Verninge Skole, Assens kommune
   Vesterbro Ny Skole
   Vesterbro Ungdomsgård
   Vester Mariendal Skole og Undervisningscenter
   Vestervig Skole
   Vesthimmerlands Kommune
   Vestre Skole
   Vestre Skole
   Vestre Skole Vestre Skole
   Vestrup skole Vestrup skole
   Vestsjællands Amt
   VIA Center for Undervisningsmidler, Herning
   VIA UC ¿ Videreuddannelse og Kompetenceudvikling
   Viborg Amt
   Viborg Kommune
   Viborg Kommune, Børn og Unge
   Viborg Ungdomsskole
   Videbæk Kommune
   Videbæk skole
   Videncenter for døvblevne, døve og hørehæmmede
   Videnscenter for døvblevne, døve og hørehæmmede
   Videnscenter for Hørehandicap
   Vigersted Skole
   Vindinge Skole
   Vojens Kommune
   Voksenspecialskolen
   Voldum Skole Voldum Skole
   Vordingborg Kommune
   Vorup Skole
   Vrejlev-Hæstrup Skole
   Vridsløselille Skole
   VUC FYN Odense
   VUC Holstebro-Lemvig-Struer
   VUC Hvidovre-Amager, Amager afd.
   VUC Nordjylland
   VUC Roskilde
   VUC Storstrøm
   VUC Syd
   VUC Vejle
   VUC Vest
   VUC Vestsjælland Nord
   VUC Vestsjælland Syd
   VUS Kontakt
   Welcome Management
   Wessing Film & TV
   xjhgnxgn
   Ærø Højskole
   Ørestad Gymnasium
   Ørslevkloster Skole
   Ørum Skole
   Øsby Skole
   Østervangskolen
   Østre Skole
   Aabenraa Kommune
   Åbybro Kommune
   Aabybro Skole
   Åbybro Ungdomsskole
   Ågård Efterskole
   Aalborg Kommune
   Aalborg Kommune
   Aalborg Sportshøjskole
   Aalborg Ungdomsskole
   Aalbæk Skole
   Ålestrup Realskole
   Århus Amt
   Aarhus Business College
   Århus Kommunale Skolevæsen Pæd. Innovation
   Århus Kommunale Skolevæsen Skoleudviklingsenhed
   Århus Kommune
   Aarhus Kommune
   Århus Social- og Sundhedsskole
   Aarhus Universitet